Fusek Andrzej (junior)

    Imiona: Andrzej
    Nazwisko: Fusek
    Data i miejsce urodzenia: 25.08.1841
    Data i miejsce zgonu: 1896
    Młyn: Dzięgielów pow. cieszyński woj śląskie, od około 1856 roku do 1896 roku z przerwami na więzienie.

Andrzej Fusek urodził się 25.08.1841 roku, jako czwarte dziecko (z sześciorga rodzeństwa), jest synem Andrzeja Fusek i Anny Kożdoń. Andrzej Fusek wpierw ożenił się z Marianną Glajcar, starszą od niego o 5 lat. Marianna rodzi mu syna Jana, jednak ten umiera po dwóch miesiącach. Nie układa im się w małżeństwie. Morduje Mariannę 30.05.1866 roku. Gazeta Gwiazdka Cieszyńska nr 22 z 2 czerwca 1866 roku pisała:
“Okropna zbrodnia popełniona w zeszłą środę napełniła naszą okolicę- oburzeniem. Młynarz Fusek z Dzięgielowa z żoną swoją, oboje młodzi, dopiero dwa lata z sobą żyjący, lecz nie całkiem szczęśliwie, powracali tegoż dnia z miasta do domu. W drodze mąż porwał żonę, zrzucił do głębokiego dołu, zabił i zakopał. Przyszedłszy do domu, wyszedł na górę, i zapalił dom, potem rzucił się do młynki, aby się utopić. Gdy ludzie zbiegający się dla gaszenia ognia, wydobyli go stamtąd, rzucił się powtórnie do stawu; lecz znowu go wydobyto, po czym go związano i oddano władzy. Tymczasem idąc za śladami, znaleziono także zabitą żonę. Szczegóły tego strasznego przypadku wykryje nam sądowe śledztwo.”
Odsiaduje 20 lat. Wraca, żeni się ponownie 09.10.1887 a nie jak można wyczytać w artykułach w Internecie w 1888 roku, z Zuzanną Trombik? z Kojkovic. Starszą od niego o 16 lat. Możliwe, że znęca się nad żoną i nie dobrze ją traktuje. Zuzanna pewnie komuś się żali albo składa doniesienie. Andrzej Fusek dostaje karę 13 miesięcy więzienia za grożenie żony. Wraca i morduje ją 16.06.1889 r. (wrzucił ją do studni) i podpala dom.
Jak donosił Nowy Czas: Na miejscu zjawili się żandarmi, ale uzbrojony w siekierę Fusek stawiał opór. – Żandarmi postrzelili mu prawą a skaleczyli szablą lewą rękę, zanim go związać mogli. W szpitalu więziennym w Cieszynie odjęto mu prawą ręką, lecz stan jego jest stosunkowo zadowalający.
Pisząc za artykułem z Gazety codziennej z 2013 roku o krótkiej historii Dzięgielowa:
“Rozprawa Fuska odbyła się w Cieszynie i przyciągnęła mnóstwo ludzi. Publiczność nie mieściła się ani na sali rozpraw, ani nawet na korytarzach sądowych. Wiele osób stało pod gmachem sądu. – Fusek jest mężczyzną dorodnym, twarz jego nie zdradza wcale jego zwierzęcej natury, postawa cała daje poznać niezwykłą siłę i energię. Przez cały przeciąg rozprawy zachowywał się obojętnie, a nawet wygłoszony na niego wyrok śmierci przez powieszenie nie zrobił na nim wrażenia, i rzecz niepojęta, człowiek ten swobodnie się uśmiechał w czasie narady trybunały – pisała “Gwiazdka Cieszyńska”.

Również tym razem wyroku nie wykonano. Andrzej Fusek zmarł w więzieniu w 1896 roku.”

Informację przesłał Pan Piotr Chlebus  – Jancarczyk.