Czy szwy wchłanialne zastąpią tradycyjne nici chirurgiczne?

Wystarczy przejrzeć ofertę najlepszych hurtowni medycznych, by dojść do wniosku, że kupić można nie tylko tradycyjne nici chirurgiczne, ale także szwy wchłanialne. Tylko z jakim produktem mamy do czynienia? Czy szwy wchłanialne zastąpią tradycyjne nici chirurgiczne? Nasz tekst dostarczy Ci odpowiedzi na te pytania, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym są szwy wchłanialne?

Szwy wchłanialne nazywane również szwami rozpuszczalnymi to prawdziwa innowacja w branży medycznej. Pod ich nazwą skrywają się nici chirurgiczne, których nie trzeba ściągać z rany. Ich formuła została tak opracowana, by z biegiem czasu zaczęły ulegać stopniowej biodegradacji. 

Całkowity czas ich rozpuszczenia bywa różny i w dużej mierze zależy to od rodzaju rany, jak i wybranych szwów, ale nie tylko. Istotne znaczenie ma także ogólny stan zdrowia pacjenta, jak i indywidualne predyspozycje tkanki. Warto jednak zauważyć, że szwy wchłanialne to jakościowy wyrób medyczny, który spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Do tego szwy rozpuszczalne nie powodują żadnych alergii i sprawdzają się w powierzonych im zadaniach.

Czy szwy wchłanialne faktycznie zastąpią tradycyjne nici chirurgiczne?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że skoro mamy do czynienia z tak dobrym produktem, to szwy wchłanialne szybko wyprą z rynku tradycyjne nici chirurgiczne. Jednak wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zebranie informacji, a dojdziemy do wniosku, że poszczególne warianty szwów sprawdzają się w zupełnie innych zadaniach. Dlatego można śmiało stwierdzić, że szwy wchłanialne stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnych produktów, o ile ich zastosowanie jest możliwe. 

Nadal niewchłanialne szwy są stosowane tam, gdzie trzeba trwale i elastycznie połączyć tkanki, a więc głównie przy zabiegach sercowo-naczyniowych i urazach ortopedycznych. Szwy wchłanialne za to są dobrym wyborem do tych zabiegów, po których nie chcemy zostawić blizny, czy narażać pacjenta na rozwój drobnoustrojów, a więc np. do zabiegów ginekologicznych.